Apple, Hareketli Kanatçıklı Katlanabilir Cihaz Patentini Aldı

05 Şubat 2020

Apple bu hafta, katlandığında ekranın kırışmasını veya hasar görmesini önlemek için hareketli kanatçıklar kullanan benzersiz menteşe mekanizmasına sahip katlanabilir bir cihaz için patent aldı.

Apple, Hareketli Kanatçıklı Katlanabilir Cihaz Patentini Aldı

Bugün ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlanan patent de, menteşe mekanizmasının ekranın birinci ve ikinci bölümleri arasında yeterli ayrımı sağlayacağını açıklıyor. Cihaz açıldığında, hareketli kanatçıklar boşluğu kaplayacak şekilde uzanacak ve daha sonra cihaz katlandığında geri çekilecektir.

Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X gibi katlanabilir akıllı telefonlarda, ekranın bükülme kısmı boyunca gözle görülür kırışıklıklar var. Motorola’nın yeni katlanabilir telefonu Razr, kendine has menteşe tasarımı ile kırışma sorununu önlüyor ancak incelemelere göre, cihazın açıldığında veya kapatıldığında gıcırtılı sesler çıkardığı söyleniyor.

Apple, Hareketli Kanatçıklı Katlanabilir Cihaz Patentini Aldı

Sonuç olarak, katlanabilir akıllı telefonlar için henüz daha yolun başındayız. Apple’ın, son birkaç yıldır katlanabilir cihazlar ve mekanizmalar için aldığı birkaç patentle birlikte katlanabilir teknolojiye ilgisiz kalmadığı ortada. Kim bilir belki yakın zamanda katlanabilir iPhone ve iPad‘leri kullanma şansımız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.