Çin’deki Apple Tedarikçileri, Corona Virüsü Salgınına Rağmen 10 Şubat’a Kadar Üretime Devam Etmeyi Amaçlıyor

04 Şubat 2020

Foxconn da dahil olmak üzere Çin’deki Apple tedarikçileri, ülkedeki Corona Virüsü salgınına rağmen 10 Şubat’a kadar tam ölçekli üretime devam etmeyi planlıyorlar.

“Apple için en önemli üreticilerden biri olan Foxconn, Bloomberg News’e gönderilen bir mesaja göre, Salı günü Çin’in her yerindeki tesislerini yeniden başlatmayı beklediğini söyledi. Quanta Computer Inc., Inventec Corp LG Display Co. da önümüzdeki hafta Çin’de çalışmaya devam edeceklerini söyledi.”

iPhone‘ların büyük çoğunluğu Çin’de, Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında ve Pegatron’un Shanghai yakınlarındaki montaj sahasında üretiliyor. Her iki yer de, virüs salgının merkez üssü olan Wuhan’dan 500 kilometreden fazla uzaklıkta bulunuyor.

Çin'deki Apple Tedarikçileri, Corona Virüsü Salgınına Rağmen 10 Şubat'a Kadar Tam Üretime Devam Etmeyi Amaçlıyor

9 Şubat’a kadar Çin’deki üretiminin “neredeyse tamamını” durdurma emri verilmesine rağmen, Foxconn kısa süre önce virüs salgının iPhone üretimi üzerinde “oldukça küçük bir etkisi” olduğunu iddia etmişti. Foxconn’un Vietnam, Hindistan ve Meksika gibi diğer ülkelerde boşluğu doldurabilen fabrikaları var.

Apple geçtiğimiz hafta, Çin’deki tüm şirket ofislerini, mağazalarını ve iletişim merkezlerini 9 Şubat’a kadar Corona Virüsü salgını sebebiyle kapattığını açıklamıştı. Apple’ın Çin’de, perakende ve kurumsal bölümlerinde yaklaşık 10.000 çalışanı bulunmakta.

Corona Virüsü salgınının denk geldiği zaman aralığı, Apple’ın Mart ayında duyurması beklenen yeni düşük maliyetli iPhone’un tedarikini etkileyebilir. Bloomberg, kısa süre önce cihazın üretiminin Şubat ayında başlayacağını bildirmişti, ancak Corona Virüsü salgını yüzünden, üretim biraz gecikecek gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.