Apple, Almanya’nın Tüm DAX Hisse Senedi Endeksinden Daha Değerli

29 Ocak 2020

Apple‘ın hisseleri bugün borsanın kapanışıyla birlikte yüzde 2 arttı. Bu artış ile birlikte Apple, gelir ve kar açısından kendi rekorunu kırarak tarihindeki en iyi finansal çeyreği geçirmiş oldu.

Teknoloji devi Apple’ın piyasa değeri 1.4 trilyon doların üzerine çıkarak dünyanın en değerli teknoloji şirketi olarak yerini daha da güçlendirdi. Tablolara göre sadece Suudi petrol şirketi Aramco, Apple’dan biraz daha değerli durumda.

Apple Almanya'nın Tüm DAX Hisse Senedi Endeksinden Daha Değerli

AAPL (Apple’ın borsadaki kodu) şu anda 312 dolar civarında seyrediyor. Guardian gazetesinin de belirttiği gibi, Apple’ın değeri artık Almanya’nın Frankfurt Borsası’nda DAX endeksini oluşturan en büyük 30 şirketin toplamından daha fazla.

DAX, işletme yazılımı devi SAP (162 milyar dolar), kimya şirketi Linde (111 milyar dolar), mühendislik ve endüstriyel holding Siemens (108 milyar dolar) ve sigorta grubu Allianz (100 milyar dolar) dahil olmak üzere toplam 1.36 trilyon dolar değerinde.

Almanya’nın en büyük 30 şirketinin toplamının tek bir Amerikan devi tarafından geride bırakılması sadece istatistiksel bir tuhaflıktan daha fazlasıdır, Avrupa’nın en büyük ekonomilerinin 21. yüzyılın teknoloji patlaması tarafından geride bırakılmasının çarpıcı bir örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.