macOS: Dock’tan Uygulama Simgelerini Kaldırmak

27 Aralık 2019

macOS: Dock’tan Uygulama Simgelerini Kaldırmak

macOS’ta Dock‘tan bir uygulamayı kaldırmak mı istiyorsunuz? Dock’tan uygulama simgelerini (ikonlarını) kolayca kaldırabilirsiniz. Bu, Dock’un dağınıklığını azaltmak veya düzenlemek için basit bir yoldur, aynı zamanda Dock’tan istenmeyen veya kullanılmayan uygulamaları kaldırabilir ve hatta Dock’u kişisel tercihleriniz için özelleştirebilirsiniz.

Uygulama simgelerini Dock’tan kaldırmak basittir ve Dock’tan kaldırmanın, uygulama üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Uygulamayı macOS’tan kaldırmaz, yalnızca uygulama ikonunu Dock’tan kaldırır.

Uygulama Simgelerini Dock’tan Kaldırmak

macOS’taki Dock’tan herhangi bir uygulamanın simgesini şu şekilde kaldırabilirsiniz:

1. Dock’tan kaldırmak istediğiniz uygulamayı bulun.
2. Uygulama simgesine tıklayın ve basılı tutun.

macOS: Dock’tan Uygulama Simgelerini Kaldırmak

3. Basılı tutarken, uygulama simgesini Dock’un dışına sürükleyin, simgede “Çıkar” metnini görene kadar sürüklemeye devam edin.

macOS: Dock’tan Uygulama Simgelerini Kaldırmak

4. Uygulama simgesini Dock’tan kaldırmak için bırakın.

Bir diğer yol ise, Dock üzerindeki uygulama simgesine sağ tıklayarak, Seçenekler kısmından Dock’tan Çıkar‘ı seçmektir.

Dock'tan Çıkar

Unutmayın, çalışan bir uygulamanın simgesini Dock’tan kaldıramazsınız. Dock’ta uygulama simgesinin altında bir nokta görürseniz, çalışıyor ve etkin, eğer görmüyorsanız açık veya etkin değil anlamına gelmektedir. Ancak bunun bir istisnası vardır, Sistem Tercihleri‘ndeki Dock kısmından “Açık uygulamalar için göstergeleri göster” seçeneğini devre dışı bırakırsanız, herhangi bir nokta görmezsiniz.

Sistem Tercihleri - Dock

Bu, macOS ve Mac OS X’in tüm sürümleri için geçerlidir, ancak kullandığınız macOS sürümüne bağlı olarak bazı küçük değişiklikler vardır. Örneğin, Mac OS X’in önceki bazı sürümlerinde, bir uygulama simgesini Dock’un dışına tıklayıp sürüklemeniz ve ardından simgede bir bulut simgesinin görünmesi için bir süre beklemeniz gerekiyordu ancak, “Çıkar” etiketi görünmüyordu. Bunun yerine uygulama simgesini serbest bıraktığınızda, küçük bir ses efekti ile birlikte kayboluyordu. Daha yeni macOS sürümlerinde bu değiştirildi.

Uygulama simgelerini Dock’a geri eklemek de aynı şekilde kolaydır. İstediğiniz uygulamayı Dock’a sürükleyip, Dock üzerinde olmasını istediğiniz yere yerleştirin ve bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.