Apple, Amazon, Google ve Zigbee Alliance, Akıllı Ev Cihazları için Açık Standart Geliştirecek

19 Aralık 2019

Apple, Amazon, Google ve Zigbee Alliance bugün, akıllı ev ürünleri arasında uyumluluğu artırmak için temel bir tasarım ilkesi olarak güvenlik odaklı, telifsiz bir bağlantı standardının benimsenmesini geliştirmeyi ve desteklemeyi planlayan yeni bir çalışma grubunu duyurdu.

IKEA, Legrand, NXP Semiconductors, Resideo, SmartThings, Schneider Electric, Signify, Silicon Labs, Somfy ve Wulian gibi Zigbee Alliance kurulu üyeleri de projeye katkıda bulunacak.

Apple HomeKit Cihazları

Proje, cihaz üreticilerinin Alexa, Siri, Google Asistan ve diğerleri gibi akıllı ev ve ses servisleriyle uyumlu aygıtlar oluşturmasını kolaylaştırmayı hedefliyor. Planlanan protokol, mevcut teknolojileri tamamlayacak ve çalışma grubu üyeleri, cihaz üreticilerini bugünün mevcut teknolojilerini kullanarak inovasyona devam etmeye teşvik edecek.

IP Üzerinden Proje Bağlantılı Ev” projesi, akıllı ev endüstrisindeki cihaz üreticilerini, silikon sağlayıcılarını ve diğer geliştiricileri standarda katılmak ve katkıda bulunmak için davet etmektedi.

Yeni bağlantı standardı, GitHub‘da saklanacak kodla birlikte açık kaynaklı ve telif ücretsiz olacak. Çalışma grubu, 2020 yılının sonlarında bir taslak şartname ve ön referans uygulaması yayımlamayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.