Jony Ive, Apple’dan Ayrıldı

29 Kasım 2019

Apple bugün, Jony Ive‘ı web sitesindeki Yönetici Profilleri kısmından çıkardı ve yaklaşık 25 yıl sonra Ive, resmi olarak Apple’dan ayrılmış oldu.

Jony Ive, 1996 yılından beri Apple’ın tasarım ekibine liderlik ediyordu. 2015 yılında Baş Tasarım Yöneticisi oldu. iPhone, iPod, Mac ve Apple Watch gibi Apple ürünleri başta olmak üzere, Apple’daki tüm ürün tasarımlardan sorumluydu. Apple Park ve Apple Mağazaları gibi büyük mimari projelerin tasarımlarını da üstlendi.

Jony Ive Apple'dan Ayrıldı

Haziran ayında Apple, Jony Ive’ın tasarımcı arkadaşı Marc Newson ile birlikte LoveFrom adlı bağımsız bir tasarım şirketi oluşturmak için bu yılın sonunda Apple’dan ayrılacağını açıklamıştı. Apple, Ive’ın en önemli müşterilerinden biri olacağını da söyledi. Apple, Ive ile şirket içinde olmasa da çalışmaya devam edecek.

Apple CEO’su Tim Cook‘un Haziran ayında bir söyleşisinden:

Jony Ive tasarım dünyasında bir figürdür ve Apple’ın dirilişi açısından yeri çok önemlidir, nitekim 1998’den beri yapmış olduğu yenilikçi iMac ve iPod tasarımları ile Apple’ın zor zamanlarını atlatmasında büyük katkısı olmuştur. Son zamanlarını da Apple Park’ın tasarımını yapmak için harcamıştır.

Apple, operasyon şefi Jeff Williams‘ın stüdyodaki tasarım ekibi ile daha fazla çalışacağını bildirdi. Sırasıyla Apple’daki Endüstriyel Tasarım ve İnsan Arabirimi tasarımı başkan yardımcısı Evans Hankey ve Alan Dye, geçişin bir parçası olarak Williams’a rapor verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.