USB’den Çalıştırılabilir macOS Sierra Yükleme Diski Nasıl Oluşturulur?

03 Ekim 2016

USB’den Çalıştırılabilir macOS Sierra Yükleme Diski Nasıl Oluşturulur?Apple, geçtiğimiz hafta macOS’un son sürümü olan macOS Sierra‘yı kullanıma sundu. App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen macOS Sierra’yı, mevcut macOS’un üzerine güncelleme olarak kurabiliyorsunuz. Fakat bazı Mac kullanıcıları çeşitli sebeplerden sıfırdan (temiz) kurulum yapmak isteyebilir ya da birkaç Mac’e her seferinde tekrardan indirmek ile uğraşmadan USB üzerinden kurulum veya güncelleme yapmayı tercih edebilirler.

USB’den kurulum yapmak, aslında Terminal‘in de yardımıyla, hiç bir 3. parti uygulamaya ihtiyaç duymadan birkaç adımda yapılabiliyor.

macOS Sierra Yükleyici’sini USB belleğe kurabilmek için;

 1. Minimum 8Gb‘lık flash belleğe ihtiyacınız var.

 2. macOS Sierra‘yı , App Store‘dan indirmeniz gerekiyor. App Store’dan indirdikten sonra macOS Sierra kurulum ekranı otomatik olarak açılacaktır, fakat biz buradan kurulum yapmayacağımız için, kurulum ekranını kapatın. İndirdiğiniz “macOS Sierra Yükle” uygulaması, Uygulamalar klasöründe yer alacaktır.

Uygulamalar > macOS Sierra Yükle

“macOS Sierra Yükle” uygulamasının, Uygulamalar klasöründe olduğundan emin olun, bu kısım önemli çünkü Terminal’den gireceğimiz komutlarda dosya yolu olarak “Uygulamalar” klasörünü kullanacağız.

USB belleğiniz hazırsa ve macOS Sierra’yı indirdiyseniz, artık kuruluma başlayabiliriz.

USB’den Çalıştırılabilir (Bootable) macOS Sierra Yükleme Diski Oluşturmak

Hatırlatmakta fayda var, bu işlem USB flash belleğinizi tamamen silip, üzerine macOS Sierra Yükleyicisini (macOS Sierra Installer) kuracaktır. Bu yüzden saklamak istediğiniz dosyalarınız varsa yedeklemeyi unutmayın.

 1. USB Flash belleğinizi Mac’inize takın ve ismini “Sierra” olarak değiştirin.

 2. Terminal’i açın. (Uygulamalar > İzlenceler)

 3. Aşağıdaki komutu Terminal’e yazın. (Kopyalayıp, Terminal’e de yapıştırabilirsiniz.)

 4. sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Sierra --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app --nointeraction &&say Bitti
 5. Komutu hatasız yazdığınızı tekrar kontrol edin. Bir kez daha hatırlatalım; USB belleğinizdeki her şey silinecektir. enter tuşuna basın.

 6. macOS Sierra Terminal

 7. Admin şifresi isterse, Terminal’e yazın ve enter tuşuna basın. (macOS’a giriş yaparken kullandığınız şifre)

 8. Flash belleğiniz ve USB portunuzun hızına göre, yaklaşık 25-30 dakika arası sürecektir.

 9. Terminal’de “Bitti” yazısını gördükten sonra artık Terminal’den çıkabilirsiniz.

macOS Sierra yükleyici tamamlandıktan sonra, flash belleğinizin ismi; “Install macOS Sierra” şeklinde değişecek ve kuruluma hazır olacaktır.

Install macOS Sierra

USB’den macOS Sierra Kurulumu

Boot edilebilir macOS Sierra yükleyicisini oluşturduğumuza göre artık her uyumlu Mac’e, macOS Sierra kurulumunu yapabiliriz.

 • Flash belleğiniz Mac’e takılıyken, Mac’i yeniden başlatın.

 • Açılış sesini duyar duymaz, (boot ekranı gelene kadar) klavyeden alt tuşunu basılı tutun.

 • Boot menüsünden “Install macOS Sierra”‘yı seçin.

Dil seçimi ekranından istediğiniz dili seçtikten sonra macOS İzlenceleri açılacaktır. Buradan mevcut sürüm üzerine güncelleme yapabilir veya sıfırdan temiz kurulum yapabilirsiniz.
macOS Sierra Kurulum Ekranı

USB’den Çalıştırılabilir macOS Sierra Yükleme Diski Nasıl Oluşturulur?” - 2 yorum var

 1. Volkan

  Merhaba, ben şu anda high sierra indiriyorum fakat uygulamalar kısmında 22,7 mb olarak görünüyor, sizde 4.xx gb olarak görünüyor. Anlam veremedim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.