OS X: Arayüzün Kontrastını Arttırmak

14 Ocak 2016

OS X Yosemite ile birlikte OS X El Capitan‘da da işletim sisteminin neredeyse her yerinde yoğun olarak kullanılan saydamlık, flat tasarım, beyaz arkaplanlı kenar çubukları ve grinin tonlarından oluşan sistem fontları, retina ekranları Mac’lerde muhteşem gözükse de, retina ekrana sahip olmayan Mac’lerde bulanık görünüme sebep olabiliyor.

OS X Yosemite ve OS X El Capitan’da bulunan kontrast ayarıyla kullanıcı arayüzünü daha belirginleştirmek mümkün ve hatta kontrastı arttırdığımız zaman Mac OS 7’deki gibi retro bir tasarıma sahip oluyoruz. OS X öncesi Mac kullanıcılarının oldukça hoşuna gidecek bu görünüm, retina ekransız Mac’lerde daha net bir arayüz sunuyor.

Arayüzün Kontrastını Arttırmak

Kontrastı arttırmak aynı zamanda OS X genelindeki transparan efektleri ve saydam menüleri de otomatik olarak kapatacaktır.

  1.  Elma menüsünden “Sistem Tercihleri”ni seçin.
  2. “Sistem Tercihleri”nden “Erişilebilirlik” seçeneğini seçtiken sonra sol kısımdan “Ekran” seçeneğine tıklayın.
  3. “Kontrastı artır” kutusuna tıklayın. (Bu aynı zamanda transparan efektleri de kapatacaktır)

OS X: Arayüzün Kontarstını Arttırmak

Arayüz öğelerinin ve button’ların koyu gri çizgi ile çevrelendiğini hemen farkedeceksiniz. Aynı şekilde fontların rengi de, kontrast arttırımı öncesi zor okunan açık griden koyu griye dönüşüp daha net gözüküyor.

Erişilebilirlik penceresinin normal görünümü:

Kontrast Kapalı

Bu da kontrast arttırılmış görünümü:

Kontrast Açık

Öncesinde belirttiğimiz gibi, kontrastı arttırmak OS X genelindeki transparan efektleri de kaldırarak menüler ve diğer arayüz öğelerinin daha belirgin gözükmesini sağlıyor. Daha mı iyi ya da kötü gözüktüğü; kullandığınız ekrana, göz zevkinize ve tamamen kişisel tercihlerinize kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.