OS X: Saydamlık Efektini Kapatmak

12 Ocak 2016

OS X Yosemite‘den itibaren transparan efektler, işletim sisteminin içerisinde daha çok kullanılır hale geldi. Çoğu Mac kullanıcısı, özellikle menüler ve kenar çubuklarındaki bu saydamlıktan hoşlansa da bazı kullanıcılar bu efektlerden hoşlanmayabilir ve özellikle biraz daha eski Mac’lerde bu efekti kapatmak, OS X genelinde performans artışı sağlayacaktır.

Menüler, kenar çubukları ve button’lar saydam olduğunda, bildiginiz gibi renk referansı pencerenin arkaplan resminden veya menüleri kaydırırkenki ikonların renginden alındığı için, saydamlığı kapattığınız zaman kullanıcı arabirimi gözünüze ufak da olsa farklı gelebilir. Bu efekti çok basit şekilde açıp kapatabileceğiniz için, seçim tamamen kişisel zevkinize kalıyor.

OS X’te Saydamlığı Azaltmak

İsmi her ne kadar “Saydamlığı azalt” şeklinde olsa da merak etmeyin, tüm kullanıcı arabiriminden transparanlığı kaldırıyor. Bu özellik şu an için sadece OS X 10.10 (Yosemite), ve OS X 10.11 (El Capitan) da var. Bundan önceki OS X sürümlerinde zaten transparan kullanıcı arabirimi kullanılmamakta.

  1.  Elma menüsünden “Sistem Tercihleri” ni seçin.
  2. “Sistem Tercihleri”nden “Erişilebilirlik” seçeneğini seçtiken sonra sol kısımdan “Ekran” seçeneğine tıklayın.
  3. “Saydamlığı azalt” seçeneğine tıkladığınız zaman, OS X kullanıcı arabiriminden transparanlığı kaldırmış olacaksınız.

OS X: Saydamlık Efektlerini Kapatmak

Bu özellik ilk etapta pek gözünüze çarpmayabilir, o yüzden aradaki farkı anlamanız açısından ilk resimde saydamlık kapalı. Dock, Mac kullanıcı arabiriminin klasik rengi olan gri görünümde.

Saydamlık Kapalı

Bu da saydamlığın açık olduğu dock. Arkaplan resminin renklerini kullanıyor.

Saydamlık Açık

Daha önce de belirttiğimiz gibi saydamlık ayarı sadece dock veya menülerde değil tüm kullanıcı arabirimi için geçerli. Siz de kişisel zevkinize göre bu özelliği açıp kapatabilirsiniz. Kapalı olduğu zaman, özellikle düşük konfigürasyonlu Mac’lerde belli ölçüde performans artışı olacaktır.

Bu arada belirtmekte fayda var, saydamlık ayarını kapatmanın bir başka yolu da; OS X’ de Arayüzün Kontrastını Arttırmak. Kontrastı arttırdığımız zaman, menü ve arayüz öğelerinin belirginleşmesinin yanısıra, transparan efektler de kapanmış oluyor.

OS X: Saydamlık Efektini Kapatmak” - 1 yorum var

  1. adanus

    Merhaba
    2017 MacBook Pro kullanıcısıyım. Saydam görüntü hoşuma gidiyor. Fakat zaman zaman saydamlığı azalt seçeceği tercihim dışında aktif oluyor. Ben manuel olarak bunu tekrar pasif duruma çeviriyorum. Bunu önlemenin bir yolu var mı ve bu neden oluyor fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum…

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.