iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın Üretimi %30 Oranında Azaltılacak

06 Ocak 2016

iPhone 6sNikkei sitesinin haberine göre Apple, 2016’nın ilk çeyreğinde iPhone 6s ve iPhone 6s Plus‘ın üretimini yaklaşık %30 oranında azaltacak. Beklenen satış oranlarının altında kaldığını belirten Nikkei, dünyadaki tüm Apple mağazalarının tıka basa iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile dolduğunu ve Apple’ın Ocak’tan Mart ayına kadar üretimi düşürerek mağazalardaki stokları eriteceklerini söylüyor.

Apple, tedarikçi firmalara 2016’nın ilk çeyreğinde de geçtiğimiz sene ile aynı oranda iPhone 6s ve iPhone 6s Plus üretimi yapılacağını söylemişti fakat durgun satışlar sonrasında fikrini değiştirdi.

iPhone olgunlaşmış bir ürün olduğu için, Apple’ın üretimi azaltması pek sıradışı bir olay değil, ama söylentilere göre Ocak’tan Mart ayına kadar yapılacak olan %30’luk azaltma, anormal yükseklikte.

Geçtiğimiz Eylül ayında satışa sunulan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus satışlarının durgun geçmesi yüzünden Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu pazarında stok fazlası oluştu. Bunun en önemli sebebi ise; gelişmekte olan ekonomilerde dolar sert yükselirken, bir önceki jenerasyona göre, kullanıcıların sadece ufak performans artışları dışında yenilik görmedikleri için yeni iPhone modellerini almaya pek hevesli olmamaları.

Mağazalar, ellerindeki iPhone stoklarını eritene kadar üretim azaltılacak ve 2. çeyrekte (Nisan-Haziran) tekrar normal üretime dönülecek.

Apple’ın üretimi azaltması, içlerinde Japan Display, Sharp, LG Display, Sony, TDK, Alps Electric, ve Kyocera‘nında bulunduğu Japonya ve Güney Kore’deki tedarikçi firmalarını etkileyecek. Nikkei’nin raporuna göre, bu olumsuzluklar neticesinde Apple hisseleri %2 değer kaybederek günü $102.41 ile kapattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.