Apple Watch Tanıtıldı

10 Eylül 2014

Uzun zamandır konuşulan ve merakla beklenen Apple’ın giyilebilir cihazı Apple Watch, dünkü Apple Özel Etkinliği’nde tanıtıldı.

Şık ve fonksiyonel olacak şekilde tasarlanan Apple Watch, bir dizi farklı renk ve malzeme seçeneklerinden oluşan kolayca değiştirilebilir altı farklı kayışa sahip. 2015 yılının başında satışa sunulacak Apple Watch’un fiyatı ise 349$ dolardan başlıyor.

Apple Watch, paslanmaz çelik ve alüminyum olmak üzere iki özel alaşım seçeneğine sahip. Ve her biri, iki farklı renk alternatifiyle geliyor. Ayrıca 18 ayar sarı altın ve 18 ayar roze altın seçenekleri de mevcut.

Apple Watch

Apple’ın oluşturduğu üç özgün koleksyion ise şu şekilde; paslanmaz çelik veya uzay siyahı paslanmaz çelik kasalar ile kombine edilmiş deri veya metal kayışlara sahip Apple Watch koleksiyonu, gümüş rengi veya uzay grisi anodize alüminyum kasalar, güçlendirilmiş Ion‑X cam, renkli ve dayanıklı kayışlara sahip Apple Watch Sport koleksiyonu, 18 ayar sarı veya roze altın kasalar, safir kristal ekran, etkileyici kayış ve toka çeşitlerine sahip Apple Watch Edition koleksyionu.

Apple Watch Koleksiyon

Apple’ın oluşturduğu koleksiyon dışında, istediğimiz kayış ve kasaları seçerek özelleştirebildiğimiz Apple Watch, iki farklı kasa boyutuna sahip: 38 mm ve 42 mm.

Apple Watch’ta ekranı büyütme, kaydırma ve ana ekrana dönme gibi birçok işlem, Apple’ın “Digital Crown” ismini verdiği kurma düğmesi sayesinde gerçekleşiyor.

“Bugüne kadar sunduğumuz her yeni ürün, eşi benzeri olmayan bileşenleriyle birlikte anıldı. Şimdi Apple Watch ile sırada Digital Crown var. Mekanik kol saatlerindeki kurma düğmesi, saati ve tarihi ayarlamak ve zembereği kurmak için kullanılıyordu. Digital Crown ise, küçük ekrandaki içeriği büyütmek gibi önemli bir soruna çözüm getiren çok yönlü bir araç olarak yeniden yorumlandı. Örneğin, iPhone’da görüntüyü büyütmek için kullandığınız kıstırma hareketini düşünün. Parmaklarınız ekranı kaplayacağından, Apple Watch için bu çok da pratik bir hareket sayılmazdı. Oysa şimdi, Digital Crown’u çevirerek, büyütme ve kaydırma işlemlerini hem hızlı hem de doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik, bir düğmeymiş gibi basıp, Ana Ekran’a dönebilirsiniz. Digital Crown, Apple Watch deneyiminin vazgeçilmez bir parçası olacak.”

Apple Watch - Force Touch

Bunlar dışında Apple Watch ile birlikte gelen en büyük yenilik ise Force Touch. Force Touch, esnek Retina ekrandaki minik elektrotları kullanarak, hafif bir dokunuş ile güçlü bir basma hareketi arasındaki farkı anlıyor ve istediğiniz zaman ekrandaki içeriklerle ilgili belirli kontrollere anında erişmenizi sağlıyor.

Bir diger yenilikse, bir uyarı veya bildirim aldığınızda ya da Digital Crown’u döndürdüğümüzde veya ekrana bastırdığımızda, her etkileşim türü için farklı bir dokunuş hissetmemizi sağlayan Taptic Engine.

Apple Watch’un içinde, dokunma hissi yaratacak şekilde geri bildirimler üreten, Taptic Engine adını verdiğimiz bir lineer uyarıcı bulunur. Veya teknik olmayan bir dille ifade edelim; Apple Watch, bileğinize dokunur. Bir uyarı veya bildirim aldığınızda ya da Digital Crown’u döndürdüğünüzde veya ekrana bastırdığınızda, her etkileşim türü için farklı bir dokunuş hissedersiniz. Özel olarak tasarlanmış hoparlör sürücüsünün ürettiği hafif sesli ipuçlarını kullanan Taptic Engine, daha fazla duyunuzu harekete geçirerek daha nazik, sofistike ve özgün bir deneyim yaşatır. Ayrıca, bu teknoloji sayesinde, diğer Apple Watch kullanıcılarıyla yepyeni ve daha samimi biçimlerde iletişim kurabilirsiniz. Hafif bir tık ile birinin ilgisini çekebilirsiniz. Veya kalp atışınız gibi çok daha kişisel bir şey gönderebilirsiniz.

MacBook’larda kullanılan mıknatıslı MagSafe teknolojisinin bir benzeri ile şarj edeceğimiz Apple Watch’ın şarjının ne kadar süre gideceği ile ilgili henüz Apple tarafından bir açıklama yapılmış değil.

Apple Watch Şarj

Saat şarj etmek, saat takmak kadar alışılmış bir kavram olmayabilir. Bu yüzden şarj işleminin hiçbir özel çaba gerektirmemesini amaçladık. Aslında amacımız hem karanlıkta, hem bakmaya gerek duymadan, hem de yarı uyanık haldeyken bile kolayca şarj olabilen bir saat tasarlamaktı. MagSafe teknolojimizi, endüktif şarj yöntemiyle birleştirerek çözüme ulaştık. Bu, hiçbir elektrik bağlantısını açıkta bırakmayan ve tamamen kapalı bir sistem. Ayrıca son derece esnek; hassas hizalamalar gerektirmiyor. Konnektörü saatin arkasına yaklaştırmanız yeterli, çünkü mıknatıslar sayesinde konnektör kendiliğinden yerine oturuyor.

Güvenli ödeme yapabilmemizi sağlayacak olan Apple’ın yeni ödeme sistemi Apple Pay; iPhone 6, iPhone 6 Plus ve NFC (Yakın Alan İletişimi) desteği bulunan Apple Watch ile de kullanılabilecek.

Ülkemizdeki fiyatı henüz netleşmemiş olan Apple Watch’un (Amerika fiyatı 349$), 2015 yılının başlarında tüm dünyada satışa sunulması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.