OS X’te ‘Uygulama, kimliği belirsiz bir geliştiriciden geldiği için açılamıyor’ Sorunu

24 Şubat 2014

Mac App Store dışındaki yerlerden indirdiğiniz uygulamaları açmaya calıştığınızda, “Uygulama, kimliği belirsiz bir geliştiriciden geldiği için açılamıyor.” veya “Uygulama, hasar görmüş olduğu için açılamıyor. Disk görüntüsünü çıkarmalısınız.” gibi uyarılar ile karşılaşabilirsiniz.

Peki neden bazı uygulamaları açamıyoruz ?

Mac OS X Lion’dan (10.7.5) itibaren, bu uyarı mesajlarını almamızın ve bazı uygulamaları açamamamızın sebebi aslında son kullanıcıyı koruma amaçlıdır. Mac App Store’da kayıtlı olmayan ve Apple tarafından denetlenmemiş uygulamaları açmaya çalıştığımız zaman bu uyarılarla karşılaşırız fakat, Mac App Store’da yer almayan her uygulamanın da zararlı olduğunu söyleyemek yanlış olur.

Apple tarafından kesinlikle Mac App Store’a kayıt ettirilmeyen Jailbreak uygulamaları, ya da OS X’in varsayılan fonksiyonlarını değiştirmeye yönelik…vb uygulamalar da bu kategoriye girer.

“Uygulama, kimliği belirsiz bir geliştiriciden geldiği için açılamıyor.”

Uygulama, kimliği belirsiz bir geliştiriciden geliyor

Eğer indirdiğiniz uygulamanın zararsız olduğunu düşünüyorsanız, aslında tek yapmanız gereken; uygulamanın ikonuna sağ tıklayıp, aç demektir. Böylece uygulama açılacaktır ve Gatekeeper tarafından güvenlik ayarlarınıza sonraki kullanımlar için kaydedilecektir. Yani her seferinde tekrarlamak zorunda değiliz.

“Uygulama, hasar görmüş olduğu için açılamıyor. Disk görüntüsünü çıkarmalısınız.”

Uygulama, hasar görmüş olduğu için açılamıyor. Disk görüntüsünü çıkarmalısınız.

Merak etmeyin, aslında hasar görmedi. Bazı durumlarda Apple tarafından dijital olarak imzalanmamış uygulamalar, sağ tıklayıp aç dediğimiz zaman da açılmaz. Yapmanız gereken şey, geçici olarak Gatekeeper ayarlarını düzenlemektir.

 Elma menüsününden, Sistem Tercihlerini açıyoruz ve buradan da Güvenlik ve Gizlilik ikonuna tıklıyoruz. Bu pencerede, sol alt taraftaki kilit ikonuna tıklayıp kilidi açtıktan sonra, uygulama ayarlarını aşağıdaki gibi “Herhangi bir yer” yapıyoruz. Gatekeeper sizden şifrenizi isteyecektir, şifreyi girdikten sonra, uygulamayı tekrar açmayı deneyin.

Güvenlik ve Gizlilik

Uygulamayı açtıktan sonra ayarlarınızı, güvenliğiniz için mutlaka eski haline getirmelisiniz. Yani tekrardan “Mac App Store ve kimliği belirli geliştiriciler” seçilmeli.

Bunu her seferinde yapmanız gerekmiyor, bir kere uygulamayı açtıktan sonra, güvenlik ayarlarınız sonraki kullanımlar için kaydedilecektir.

OS X’te ‘Uygulama, kimliği belirsiz bir geliştiriciden geldiği için açılamıyor’ Sorunu” - 3 yorum var

  1. ahmethan özdeğer

   son güncellemeden sonra evet kalktı bende aynı sorunu yaşıyorum

   Cevapla
 1. deneme yayınlarım

  her hangi bir yer dememe rağmen hasar görmüş olduğu için açılamıyor. Onu Çöp Sepeti’ne taşımalısınız. uyarısı çıkmaya devam ediyor internetten ne indirsem indireyim devam ediyor çatlayacam sinirden kaç gündür

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.