OS X’te Çöp Sepetini Boşaltamama Sorunu

03 Şubat 2014

Çöp SepetiOS X’te çok yaygın olmasa da, bazı durumlarda çöp sepetini boşaltamama sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Buna bazen bozulmuş dosyalar, kilitli dosya ya da klasörler, o sırada kullanımda olan dosyalar veya yanlış dosya izinleri sebep olabilir. Aslında bu durumun Mac OS X ile doğrudan pek bir alakası yoktur ve yüksek ihtimalle internet üzerinden indirdiğiniz film veya mp3 dosyalarının kopuk ya da kilitli olması ile ilgili problemlerden kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda göreceğiniz birkaç hata mesajı olacaktır.

“…adlı öğe kullanımda olduğu için işlem tamamlanamıyor.”
veya
“…öğesi kilitli olduğundan bu işlem tamamlanamadı.”
veya
(Hata Kodu -36), (Hata Kodu -43) gibi çeşitli hata kodları…
veya
uzun bir zaman hatta bazen saatler geçmesine rağmen çöp sepetinin halen silme işlemine devam etmesi… gibi çeşitli durumlarla karşılaşabilirsiniz.

“…adlı öğe kullanımda olduğu için işlem tamamlanamıyor.”

Öncelikle “…adlı öğe kullanımda olduğu için işlem tamamlanamıyor.” sorununa bakalım. Bu hata mesajını görüyorsanız, silmek istediğiniz dosyayı en son kullanan uygulamayı kapatın. Mesela, Mail uygulamasını kullanarak fotoğraf gönderdiniz, ve mesajınız iletildi. Mesajınız gitmiş olmasına ve artık fotoğrafla işimiz olmamasına rağmen, Mail uygulaması fotoğrafı halen kullanıyormuş gibi gösterebilir. Bu durumda yapmanız gereken, Mail uygulamasını kapatmaktır. Tekrar silmeyi denediğiniz zaman bir sorunla karşılaşmazsınız.

“…öğesi kilitli olduğundan bu işlem tamamlanamadı.”

Bazı durumlarda kilitli dosyaların kilidini kaldırabimeniz, hatta çöp sepetine taşıyabilmeniz mümkün olmaz. Peki ne yapacağız ?

Önce kilidini kaldırmayı deneyeceğiz.

Dosyayı ya da klasörü seçtikten sonra sağ tuş ile tıklıyoruz, açılan menüden Dosya > Bilgi Ver‘i seçin. Genel bölümündeki Kilitli onay kutusunun seçimini kaldırın. Eğer kaldırmanıza müsade edilmiyorsa, yine imdadımıza Terminal yetişiyor.

Finder > Uygulamalar > İzlenceler > Terminal

1 – Bu kodu yazıyoruz.

chflags -R nouchg

“nouchg” dizisinin ardından bir boşluk bırakın ve henüz enter tuşuna basmayın.

2 – Silmek istediğiniz kilitli dosyaları veya klasörleri seçip, sürükleyerek Terminal penceresinin içine bırakıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Bir mesaj ya da uyarı göremeyeceksiniz fakat kilitler kalkmış olacaktır.

* Dosyaları sürükleyip bırakmamızın amacı, dosyanın yerinin Terminal tarafından otomatik olarak algılanması içindir fakat, siz daha geek bir şekilde yapmak isterseniz, dosyanın ait oldugu yeri elinizle de yazabilirsiniz.

3 – Sonrasında çöp sepetini her zamanki gibi boşaltıyoruz.

Bir veya daha fazla gerekli öğe bulunamadığı için işlem tamamlanamıyor. (Hata Kodu -43)

Sık rastlanan bir durum olmasa da, disk izinlerindeki problemler yüzünden dosyalarınızı silemiyor olabilirsiniz. Böyle bir hata ile karşılaşırsanız, disk izinlerimizi onarmamız gerekiyor.

Finder > Uygulamalar > İzlenceler > Disk İzlencesi

Disk İzlencesi

Disk İzlencesini açtıktan sonra Hard Diskimizi seçip, “Disk İzinlerini Onar” diyoruz ve işlem bittikten sonra, OS X’i yeniden başlatıyoruz. OS X yeniden açıldığında, silinemeyen dosyalarınızı artık silebilmeniz gerekiyor.

Terminal

Çöp sepetinizde sıkışan inatçı dosyaları terminal yardımı ile de silmeye zorlayabilirsiniz. Bunun için önce Terminal uygulamasını açıyoruz.

Finder > Uygulamalar > İzlenceler > Terminal

Aşağıdaki kodu terminale yazıyoruz. Yanlız belirtmek isterimki, bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor, yapacağınız ufak bir karakter hatası bile istemediğiniz dosyaları silmekle sonuçlanabilir.

sudo rm -rf ~/.Trash/*

Bu kodu yazdıktan sonra sizden yönetici şifrenizi isteyecektir (Mac’inizi açarken kullandığınız şifre). Şifrenizi girip (Şifrenizi yazarken ekranda göremeyeceksiniz o yüzden şaşırmayın) Enter tuşuna basın. Çöp sepetinizin içindeki tüm dosyalar ve klasörler silinecektir.

Uygulamalar

Trash It!Yukarıda bahsettiğimiz ipuçları dışında kullanabileceğiniz, ücretsiz uygulamalarda mevcut. Bu uygulamalardan birisi “Trash It!“, son derece basit ve isminden de anlaşılacaği gibi sıkışan çöp sepetinizi boşaltmanıza yardımcı oluyor.

Bir diğeri ise ONYX. ONYX, biraz daha gelişmiş bir uygulama. Yani çöp sepetinizi boşaltmanın ötesinde, cache ve loglarınızı da temizleyebilir ve disk izinlerini onarabilirsiniz.
ONYX

OS X’te Çöp Sepetini Boşaltamama Sorunu” - 3 yorum var

 1. Serdar Aslan

  Merhaba bendeki sorun şu: Harici bellekte varolan bir klasörümü sildim. Fakat çöp sepetimi boşaltmak istediğimde harici bellekten sildiğim klasörlerden 4-5 tanesi silinemiyor. Açık tüm programları kapattım. Bilgisayarı yeniden başlattım. Onyx kullandım. Klasörü kullanma ihtimali olan programı kaldırdım. Tekrar yeniden başlattım. Terminal’den yukarıdaki kodu yazdım. Herbir haltı denedim. Ama harici bellekten çöp kutusuna taşıdığım klasörü Mac’in çöpünden silemiyorum. Harici Harddisk takılı ve aktif. Zaten çıkardığımda çöp boş görünüyor. Disk İzlencesinden İlk Yardım yaptım. Komut-R ile yeniden başlatıp Disk İzlencesi ile yeniden İlk Yardım yaptım. Denemediğim bir harici belleğe format atmak kaldı. Nedir bunun derdi anlamadım. Her yolu denedim. Ama silmiyor silmiyor silmiyor.

  Cevapla
  1. aselamt

   Bu sorunu yaşadığımda Apple destek hattını arayıp sormuştum fakat onlar da bulamamışlardı daha sonra tevafuken çözdüm. Hard diski Windows PC’ye takıp doğrudan gizli olan”.Trashes” klasörünü ya da içindeki silinmeyen dosyayı silebilirsiniz. Yani tek sorun dosyanın macOS’te silinemeyip Windows’ta silinmesi 🙂

   Cevapla
 2. ozan

  klasorlerin icindeki dosyaların kitli olmasından kaynaklanıyor. sag tık bilgi ver diyip kilit tikini kaldırın

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.