Apple, “.guru” İnternet Alan Adı için Erken Davrandı

01 Şubat 2014

Bu hafta, yüzlerce yeni “genel üst seviye internet alan adı” (gTLD) kullanıma açılıyor.

Öncesinde, bilmeyenler için açıklayalım; İngilizcesi “generic top level domain” (gTLD) olan ve örneklesek; .com, .net, .org, .edu, .gov gibi alan adlarına, Türkçede “genel üst seviye internet alan adı” deniyor. Üst seviye alan adlarının tam listesine buradan ulaşabilirsiniz; Üst Seviye Alan Adları

apple.guru

Neyse, konumuza dönecek olursak, bu haftadan başlamak üzere 2014 yılında bu alan adlarına yenileri eklenecek; “.guru” da bunlardan biri. Bildiğiniz gibi Apple, kendi mağazalarındaki çalışanlarına “Genious” ismini veriyor. “Guru” ile arasındaki benzerlikten olsa gerek, daha şimdiden birkaç “.guru” alan adını tescilleyip, sunucularına yönlendirdi bile.

Apple tarafından kayıt edilen .guru alan adları şu şekilde;

apple.guru
iphone.guru
ipad.guru
mac.guru

Bunlar dışında macbook.guru, ipod.guru gibi alan adları da muhtemelen Apple’ın isteği doğrultusunda, başkaları tarafından kayıt edilmesin diye bloklanmış.

Apple’ın kayıt ettiği bu alan adları henüz aktif değil, ileride ürün sayfalarına yönlendirilerek belki de ürüne özel destek verme amaçlı da kullanılabilirler. Şu aşamada, arama ile URL’nin tümleşik olduğu Safari’de, bu yeni internet alan adlarının, alan olarak tanımlaması yapılmamış, yani adresi yazdığınız zaman HTTP kullanmazsanız, Google’a yönleniyorsunuz.

Bu arada, artık çok daha sık karşılaşacağımız bu üst seviye alan adlarından biri de “.apple” olacak. Apple, bu üst seviye alan adının kullanım hakkını almak için 2012 yılında başvuruda bulunmuştu. Önümüzdeki zamanlarda “.apple” alan adının da kullanıma açılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.