Command Tuşunun Tarihçesi

28 Temmuz 2013

CommandHer gün, yüzlerce kez belkide üstündeki sembolün anlamını bilmeden Command ⌘ tuşunu kullanıyoruz. Peki Command tuşunun üstündeki bu sembol ⌘ ne anlama gelmektedir ve nasıl böyle önemli bir tuşun sembolü haline geldi?

Gorgon döngüsü, Saint John’s Arms veya dilimizde “sonsuz döngü” gibi değişik isimlerle anılan bu şekil, binlerce yıldır birçok şeyi sembolize etmek için kullanıldı fakat bilgisayar kültürünün ve özellikle Macintosh’un ikonu haline gelmesi 1984 yılına tekabül ediyor.

Macintosh‘un piyasaya çıkmasına kısa bir süre kala geliştirme ekibi, menü çubuğunda klavye kısayolları için Apple logosunu kullanmaya karar vermişti.

Yani şu anda nasıl kopyala yapıştır işlemini anlatırken ya da menü çubuğuna baktığımızda (⌘C / ⌘V) şeklinde görüyorsak, 1984 yılında tüm menüler (C / V) bu şekilde gözüküyordu.

Steve Jobs, menülerin her tarafında Apple logosu olmasından rahatsız olmuş ve ekibinden Apple logosu yerine farklı bir sembol bulmalarını istemişti.

Apple’ın bitmap sanatçısı Susan Kare, hemen araştırmalara başlamış ve İskandinav ülkelerinde kültürel ve turistik yerleri belirtmek için kullanılan bu sembole denk gelmişti. Steve Jobs ve ekipteki herkes tarafından beğenilen sembol, 1984 yılından itibaren Mac’ın Command tuşunun sembolü oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.