Apple’dan Yeni Patent: Arama Bekletme Sırasında İçerik Paylaşımı

25 Temmuz 2013

Apple, geçtiğimiz salı günü iPhone kullanıcılarının görüşme sırasında beklemeye alındıklarında (arama bekletme), içerik paylaşmalarını sağlayan yeni teknolojisinin patentini aldı.

8.494.123 numaralı ABD patentinde “arama bekletme” menüsünün nasıl olacağı ve arama bekletme sırasında nasıl içerik paylaşımı yapılacağı anlatılıyor. Paylaşılan bilgiler arasında; aranan kişinin fotoğraf albümü, müzikleri, videoları, takvim etkinlikleri ve konum bilgisi yer alıyor. Mesela; bekletilen kişi, aranan kişinin fotoğraf albümüne bakabilecek.

Apple Patent

Cihaz, ilk olarak arayanların beklemeye alınıp alınmadığını ve arananın kişisel içeriğini paylaşıma açıp açmadığını tespit ediyor. Sonra, görsel menü aracılığıyla bekleyenlere hangi kişisel içeriğin görüntülemek istediği soruluyor. Seçim yapıldıktan sonra cihaz, istenilen içeriği bekleyenlere iletiyor.

Apple Patent

Ayrıca, gizlilik ayarlarından hangi içeriklerin kimlerle paylaşılacağı ayarlanabilecek. Örneğin; konum bilgisi ve fotoğraflarınız gibi özel verileri sadece istediğiniz insanlarla paylaşabileceksiniz.

iPhone kullanıcısı, bekletmeyi sonlandırıp, konuşmaya devam etmek istediğinde, ekran mesajı, ses ya da titreşimle uyarılacak.

Yeni arama bekletme işlevinin bir sonraki iPhone’da yer alıp almayacağı ise henüz belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.