iTunes: Akıllı Liste

23 Temmuz 2013

iTunes’u yeni kullanmaya başlamış olabilirsiniz ya da yıllardır kullanmanıza rağmen “Akıllı Liste” oluşturmamış olabilirsiniz. Peki nedir bu iTunes’un akıllı listesi ?

Akıllı liste, belirttiğimiz koşulları kullanarak oluşturduğumuz ve kendini otomatik olarak güncelleyen müzik listesidir (playlist). Müzik türü, sanatçı, beğeni düzeyi, çalma sayısı ve bunun gibi birçok değişkeni kullanarak akıllı liste oluşturabiliriz.

Örneğin, uzunluğu 1 saati aşmayan ve sevdiğiniz rock parçalarından oluşan bir akıllı liste yaratabilirsiniz. Veya belirli bir sanatçıya ait, beğeni düzeyi en az 3 yıldızlı parçalardan oluşan bir akıllı liste yaratabilirsiniz. Ya da yıllardır dinlemediğiniz fakat 5 yıldız vermiş olduğunuz parçalardan oluşan bir akıllı liste.

Akıllı listeyi, normal listeden ayıran önemli özelliklerden biri de kendi kendine güncellenmesidir. Mesela; sadece “Norah Jones”a ait parçalardan oluşan bir akıllı liste oluşturduk. İleride, arşivinize yeni bir “Norah Jones” albümü eklediğinizde, parçalar akıllı listeye otomatik olarak eklenir. Eğer normal liste kullanmış olsaydık, bunu tek tek, elimizle eklememiz gerekecekti.

Akıllı Liste Oluşturmak

iTunes’ta “Listeler” sekmesine tıkladıktan sonra, sol aşağı taraftaki artı (+) ikonuna tıklıyoruz ve açılan menüden “Yeni Akıllı Liste“yi seçiyoruz. Açılan pencereden istediğimiz ayarlamaları yapıyoruz.

iTunes Akıllı liste

“iTunes hangi parçaların hangi listeye ekleneceğini nereden biliyor? Müzik türlerini nasıl ayırt edebiliyor?” diye düşünüyor olabilirsiniz. iTunes, bu bilgileri, parçalara önceden tanımlanmış ya da bizim sonradan tanımladığımız bilgilerden alıyor.

Parça Bilgileri

Arşivinizdeki her bir ses dosyası hakkındaki bilgiler o dosyanın “Bilgi” penceresinde saklanır. iTunes Store’dan satın aldığınız mp3’lerin dosya bilgileri, (Sanatçı Adı, Albüm Adı, Albüm Kapağı, vb.) eksiksiz olarak kayıtlıdır. Fakat mp3’leri başka yerlerden edindiyseniz, parçaya ait bilgiler doğru olmayabilir, hatta sanatçının adı bile yazmayabilir. Böyle durumlarda akıllı listenin ve diğer iTunes özelliklerinin doğru calışabilmesi için, düzenlemeniz gerekir. Bunu yapmak için de parçayı seçin ve sağ tıkladıktan sonra “Bilgi Ver“i seçin. Karşınıza resimdeki gibi bir pencere açılacak, buradan parçayla ilgili bilgileri düzenleyebilirsiniz.

iTunes - Bilgi Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.