iTunes 11’de Müzik Listesi Oluşturmak

22 Temmuz 2013

iTunes 11 kullanıyorsanız, önceki sürümlere göre müzik listesi (playlist) oluşturmanın biraz değiştiğini farketmişsinizdir. Kenar Çubuğu açıksa, eski sürümlerdeki gibi liste yaratabiliyoruz fakat kapalıysa (ki ilk yüklediğiniz zaman kapalı oluyor), liste yaratmak için yeni bir kısayol oluşturulmuş.

Bu arada, Kenar Çubuğunu istediğiniz zaman (Option-Command-s) klavye kısayolu ile kapatıp açabilir, ya da yukardaki menü çubuğundan, (Görüntü > Kenar Çubuğunu Gizle / Göster) görünürlüğünü kontrol edebilirsiniz.

Kenar Çubuğu kapalıysa, “Listeler” sekmesini göreceksiniz.
iTunes Listeler

Listeler sekmesine tıkladığınız zaman, sol tarafta müzik listeleri oluşturabileceğiniz bir pencere açılacak. Sol aşağı taraftaki “artı (+)” ikonuna tıklıyoruz ve menüsünden oluşturmak istediğimiz listeyi seçiyoruz. Var olan listelerinizi düzenlemek isterseniz, artı işaretinin sağ tarafındaki çark ikonuna tıklıyoruz. Açılan menüden de listenizi düzenleyebilir, dışa aktarabilir, çoğaltabilir, cd/dvd’ye yazdırabilirsiniz.
iTunes Müzik Listesi
Yeni bir liste yarattğınız veya düzenlemek istediğiniz zaman, liste sağ tarafa kayacaktır. Sol tarafta müziklerinizin bulunduğun bölümden istediğiniz parçaları sürükleyip bırakarak müzik listenize ekleyebilirsiniz. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra “Bitti” butonuna tıklayarak listenizi oluşturmuş / düzenlemiş olursunuz. Liste görünümünden çıkmadan, Parçalar, Albümler, Sanatçılar ve Türler arasında geçiş yapabilirsiniz.
iTunes Müzik Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.