Mac’te Ekran Görüntüsü Almak

21 Temmuz 2013

Mac OS X’te ekran görüntüsü (screenshot) almanın bir çok yolu vardır. Windows’taki gibi ekstradan resim editörü açıp kopyala/ yapıştır yapmanız gerekmez. Klavye kısayollarını kullanarak, ekranın tamamını veya bir bölümünü ya da sadece istediğiniz pencerenin ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Tuş Kombinasyonları

 • Command-Shift-3
  Tüm ekranın görüntüsünü alarak masaüstüne kaydeder.
 • Command-Shift-4, kendi belirlediğimiz alan
  Bu tuş kombinasyonunu yaptıktan sonra (Command-Shift-4), imlecimizin şekli değişir, imlecimizle seçtiğimiz alanı, masaüstüne ekran görüntüsü olarak kaydeder.
 • Command-Shift-4, sonrasında boşluk tuşu (space), istediğimiz pencere
  Bu tuş kombinasyonu yaptıktan sonra (Command-Shift-4), boşluk (space) tuşuna bastığımızda, imlecimiz fotoğraf makinasına dönüşür, istediğimiz pencereyi seçebiliriz. Mesela, film izlerken sadece izlediğimiz filmin görüntüsünü alabiliriz. Aşağıdaki ekran görüntüsü  bu kombinasyon kullanılarak oluşturulmuştur. 

Ekran Görüntüsü

Peki diyelim ekran görüntüsünü aldık fakat bunu masaüstüne kaydetmek istemiyoruz; mail, sosyal paylaşım siteleri, resim editörleri…vb yerlere yapıştırmak (kopyala / yapıştır) istiyoruz. Bu sırada devreye Control (ctrl) tuşu giriyor. (Türkçe klavyelerde “ktrl”). Tek yapmamız gereken, yukardaki kombinasyonlara ek olarak Kontrol tuşuna da basmak. Örneklemek gerekirse;

 • Command-Kontrol-Shift-3
  Tüm ekranın görüntüsünü hafızaya alarak istediğimiz zaman kopyala / yapıştır yapmamızı sağlar.

Resim Çek Uygulaması (Grab Utiliy)

Grab Utility (Resim Çek)Klavye kısayolları kullanmak dışında, Mac OS X’in içinde yer alan Resim Çek (Grab Utility) uygulamasını da kullanabilirsiniz. (/Uygulamalar/İzlenceler/) içerisinden erişebileceğiniz bu uygulama, yukarıda yaptığımız işlemlerin aynısını, tuş kombinasyonu kullanmadan yapmanızı sağlar. Ek olarak, ekran görüntüsü almadan önce zamanlayıcı (timer) kullanabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler dışında komut satırını (Terminal) kullanarak da ekran görüntüsü alabilirsiniz ve hatta ekran görüntüsünün dosya formatını değiştirebilirsiniz. Bir başka yazımızda bundan detaylıca bahsedeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.