Mac’in Açılış Sesini Kapatmak

19 Temmuz 2013

Mac MuteMac kullanıcısıysanız bilirsiniz, Mac’lerin kendine has bir açılış sesi (startup chime) vardır. 80’lerde sadece tek bir nota ile başlayan bu ritüel, 90’lardan itibaren, o alışık olduğumuz açılış sesine evrilmiştir. Bu sesin çok sayıda seveni olmakla birlikte, bazen sessiz ortamlarda bulunmanız gerekebilir ya da bilgisayarınızı açarken ses çıkmasını istemeyebilirsiniz. Açılış sesini kapatarak Mac’inizi açmanız mümkün. İlk olarak geçici çözümlerden bahsetmek istiyorum.

Mac modellerine ve klavyelerine göre farklılık gösterse de, sesi kapatma (mute) tuşu, genelde F10 tuşudur, eski modellerde de F3’tür.

Mac-Keyboard-Mute

  • Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor ve açılış sesinin çıkmasını istemiyorsanız, yeniden başlatmadan önce, sesini tamamen kısarsanız, ya da F10 (mute) tuşu ile kapatırsanız, açılış sesi duyulmayacaktır.
  • Bilgisayarınızı yeni açıyorsanız, F10 tuşuna basılı tutarak açarsanız, açılış sesi yine duyulmayacaktır.

Bunlar, o oturum için sesin kapanmasını sağlar, fakat hiç bir zaman açılış sesini duymak istemiyorum diyorsanız, bununda çözümü var.

Lion ve sonrası için (10.7 +) StartNinja

Lion öncesi için (10.4 – 10.6.8) StartupSound 

Size uygun olan bu ücretsiz yazılımlardan birini kullanarak, açılış sesini tamamen kapatabilir ya da istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz.

Mac’in Açılış Sesini Kapatmak” - 1 yorum var

  1. ilhan Uyguc

    maverikste açılışta, F10 tuşuna basılı tutarak açma başarısız…

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.