Afganistan’da Gayriresmi Apple Store

26 Nisan 2013

Pazarda boşluk oluştuğu zaman, girişimciler bunu doldurmakta vakit kaybetmiyorlar. Birkaç sene önce Çin’de resmi olmayan Apple Store’lar mahalle başlarından bile fırlar hale gelmişti ve tabi kısa süre içinde kapanıyorlardı. Quartz’ın haberine göre anlaşılan şimdi sıra Afganistan’da. Kabil’in en büyük alışveriş merkezlerinden birinin içinde kendine ufak bir yer edinen bu mağazanın müdürü Mohammed Nasery, her gün birkaç laptop ve iPhone satıldığını söylüyor. Ürünleri Dubai’den getirten mağaza, Amerika fiyatının biraz üstünde satış yapmakta.

Apple Store Afganistan

Afganistan’daki ekonomik sıkıntılardan dolayı, ülkenin çok az bir kesiminin Apple ürünlerini almaya gücü yetiyor fakat bu tarz lüks ürünlerin beraberinde getirdiği sosyal statü, Afgan gençleri para harcamaya itiyor. Yapılan bir röportajda, mağaza çalışanı Esmatullah Rahimi, müşterilerin mağazaya olan ilgisini şöyle ifade ediyor;

Bildiginiz gibi Afganlar’ın pek parası yok, bu yüzden Apple ürünü alabilmek için işlerinin olması gerekiyor. Çoğu Apple kullanıcısı, yaşları 25-35 arası gençlerden oluşuyor. Bu insanlar, yardım projelerinde ya da askeriyede tercüman olarak çalışıyorlar… Yabancılarla çalıştıkları için, onlarda gördükleri Mac’lere, iPad’lere kendileri de sahip olmak istiyor.

İşler yolunda olsa gerek, mağazanın sahipleri işi büyüterek ikinci mağazıyı açmaya ve web sitesi yapmaya hazırlanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.